Újabb kitüntetés a körkörös gazdaság támogatásáért
Kategóriagyőztes lett a WESSLING Tudásközpont Magyarország egyik legújabb és legelőremutatóbb versenyén, a Greengage 2022 - A zöld elkötelezettség díján. A mikroműanyagokkal kapcsolatos kutatásunkkal egyetlen laboratóriumként, a legtekintélyesebb hazai márkákkal versengve érdemeltük ki az elismerést, ismételten demonstrálva, hogy az idén 30 éves tudásközpontunk a körkörös gazdaság támogatását állítja a központba.
A verseny célja, hogy megtalálja és bemutassa azokat az eredményes vállalatokat, amelyek ma Magyarországon fenntarthatóan, kiemelt fontossággal, "ökotudatosan" és környezetkímélően gyártanak innovatív termékeket, adnak el szolgáltatásokat, vagy támogatják fejlesztéseikkel, folyamataikkal a piacot.
„A környezettudatos vállalati működés alapkövetelmény, ezért minden cégnek érdeke és kötelessége működését a szűkebb és tágabb társadalmi és természeti környezete figyelembevételével kialakítani” – fogalmazott a GREENGAGE versenyt kiíró Professional Publishing Hungary kiadó. A négy főkategóriában, szakmai értékelési szempontokkal, a fenntartható gazdaság elkötelezett támogatóiból álló zsűritagok* olyan vállalati projekteket vártak, amelyek 2019 - 2021 között hozzájárultak a gazdaság zöldítéséhez.
Mimkroműanyagok a szennyvizekben – egy budapesti vizsgálólaboratórium szerepe című pályázatával a WESSLING Tudásközpont lett az egyik főkategória nyertese!
A mikroműanyag-szennyezés korunk egyik legfontosabb környezetvédelmi problémája. A WESSLING már korábban is élen járt a mikroműanyagok mérésében, Parányi Plasztiktalány elnevezésű CSR-projektje keretében nemcsak megvizsgálta a felszíni vizeink mikroműanyag-tartalmát, hanem egy rendkívül nagy hatású kommunikációs kampányt is lebonyolított ezzel kapcsolatban.
A WESSLING szakemberei a Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából az EU Duna Régió Stratégia keretében végzett kutatás során ezúttal a szennyvizek mikroműanyag-tartalmát mérték meg. A nyers szennyvizekben 800‑4400 részecske/m3, a tisztított szennyvízmintákban 12-85 részecske/m3, míg a felszíni vízmintákban 9-28 részecske/m3 értékben jelentek meg a mikroműanyagok. Az eredmények arra utalnak, hogy szennyvíztisztító telepek a részecskék nagy részét eltávolítják ugyan, ám ennek ellenére a szennyvíz továbbra is a felszíni vizekben lévő mikroműanyagok egyik forrása lehet. A WESSLING kutatásának köszönhetően bővülnek a módszertani ismeretek, és ez elősegíti a nemzetközi harmonizációt, szabványosítást, politikai döntéshozatalt, valamint a jogalkotást is.
A WESSLING Tudásközpont számára azért rendkívül megtisztelő a Greengage Díj, mert ez az elismerés is igazolja a körkörös gazdaság érdekében tett erőfeszítéseinket és elkötelezettségünket.
*A zsűri elnöke Márta Irén (a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) ügyvezető igazgatója), Dr. Kerekes Sándor (Prof. Emeritus, Gazd.földrajz, Geoökonómia és Fenntartható Fejlődés Tanszék, Budapesti Corvinus Egyetem). Doktori Iskola Vezető, Gazd.tud. Kar, Kaposvári Egyetem), Herner Katalin (a KÖVET Egyesület a Fenntartható ügyvezető Igazgatója), Horváth I. Róbert (Terracycle IT termékmenedzsere), Somfay Dorottya (Business Unit Director - PPH MEDIA), Unger Zsolt (Unger & Partners ügyvezető)