JavaScript is disabled. Please enable to continue!

Mobile search icon
hu >> Hírek >> Mit tehet egy cég a körkörös gazdaságért?

Mit tehet egy cég a körkörös gazdaságért?

Sidebar Image

A WESSLING Tudásközpont nem csak a vizsgálatok és tájékoztatás terén igyekszik támogatni a körkörös gazdaságot, hanem folyamatosan növekvő vállalatként a saját háza táján is olyan innovatív és előremutató intézkedéseket foganatosított, mint a hulladékkezelési felelős kinevezése, a kizárólag zöld áram használata vagy az elektronikus jegyzőkönyvek bevezetése – ezekkel az intézkedésekkel számokban is kimutathatóan járultunk hozzá a környezetünk védelméhez és a fenntarthatósághoz.


Miért fontos, hogy van hulladékkezelési szakembere?

Elsősorban azért, mert a több, mint 300 munkatársat foglalkoztató, illetve évente laboratóriumi vizsgálatok százezreit elvégző WESSLING Tudásközpontban a szelektív gyűjtés és a kollégák környezetbarát hozzáállása ellenére is rengeteg hulladék keletkezik. Csak hogy érzékeltessük ezt a mennyiséget: míg egy 180 lakásból álló panelházban hetente megközelítőleg 12 köbméternyi szemetet visznek el, addig a Tudásközpontban naponta 6,6 köbméter kommunális hulladék keletkezik – és akkor még nem is beszéltünk a nem lakossági jellegű szemétről.

Katzer Orsolya, a WESSLING mintavételi szakembere, szakmérnökként 2022-től látja el a hulladékkezelési feladatokat is. Legfőbb céljának azt tartja, hogy a kommunális hulladékot még intenzívebb szelektálással legalább a felére csökkentse. A „megmentett” hulladékot (döntően a papírt és a műanyagot) anyagában és tüzelőanyagként energetikai szempontból is remekül lehet hasznosítani – így a hulladéknak ez a része már bizonyosan nem a lerakóban végzi.

Ennek érdekében a szemetes edényeken még az eddigieknél is egyértelműbb matricákat jelenítünk meg, a kollégákat pedig a megfelelő információk átadásával, belső kampányokkal igyekszünk arra sarkallni, hogy az egyéni döntésük alapján minél hatékonyabban szelektálják a szemetet, így is hozzájárulva a körkörös gazdasághoz.

Igyekeznek emellett megoldást találni az egyébként száz százalékosan újrahasznosítható, és tonna számra felhasznált vegyszeres üvegek visszaforgatására is, valamint a polisztirol hab kérdésére.


Egy ligetnyi erdővel több marad évente

Ahogy arról korábban még a National Geographic online is beszámolt, a WESSLING egy korábbi innovációjának köszönhetően évente négy futballpályányi A4-es lapot spórolunk meg évente. A WESSLING Hungary Kft. új, elektronikus jegyzőkönyvének bevezetésével évente negyven fát ment meg, többek között ezért is érdemelte ki a Greennovációs Nagydíj Innovációs ötletek kategóriájának díját.

Szabó András, a laboratórium IT-vezetője az innovációt ismertetve elmondta, hogy a laboratóriumi vizsgálatokhoz kapcsolódó jegyzőkönyvek (50000 db/év) papír formátumú előállítása, illetve hagyományos aláírása felesleges papírfelhasználással jár, ami környezetszennyező tevékenység, emellett pedig sok adminisztrációt, időt és pénzt is igényel.

A laboratórium ezért a jegyzőkönyvek jelenlegi papíralapú rendszere helyett elektronikus eredményközlést (e-jegyzőkönyvet) vezetett be. A pdf-formátumú e-jegyzőkönyv hitelességét fokozott biztonságú elektronikus aláírással garantálja, eredetiségének átláthatóságát pedig a egy biztonsági QR-kód adja. A jegyzőkönyvet kézben tartó személy az egyedi QR-kódot egy okostelefonnal leolvasva az interneten keresztül meggyőződhet az e-jegyzőkönyv érvényességéről. Minderre egy modern, egyszerű és rendkívül hasznos telefonos applikációt dolgoztak ki.


Kizárólag zöld áram érkezik a WESSLING Tudásközpontba

2022. január 1-től valamennyi általunk felhasznált áram teljes mértékben tiszta, zöld energia. A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény alapján a megvásárolt áram mennyiséghez az energiakereskedő származási garanciát ad arról, hogy a megvásárolt energia milyen arányban származik megújuló energiaforrásból.

A WESSLING esetében ez az arány száz százalékos, azaz a két évre lekötött, összesen 5.422.220 kWh-nyi, gigantikus árammennyiség teljes mértékben zöld energia. A konstrukció lényege, hogy a kereskedő vállalja: rendelkezik annyi megújuló forrásból származó energiával, hogy az általa eladott mennyiség (megújuló) nem magasabb, mint az általa beszerzett, vagy megtermelt mennyiség. Az áram konkrétan megújuló alapú energiatermelésből származik: szél-. nap- és vízierőművekből, biogázt felhasználó erőművekből, biomassza kazánokból.

Ezért természetesen felárat fizetünk, amely a beszerzési jelentésből egyértelműen kiderül. A környezetvédelmi és fenntarthatósági (ESG) szempontok tehát immár nem csak a munkánk profilját, illetve a társadalmi felelősségvállalásunkat tekintve érvényesülnek, hanem konkrétan az energiagazdálkodásunkban is.

Bízunk benne, hogy a fenti lépésekkel a leghaladóbb környezetvédelmi vállalatok közé kerültünk, és természetesen a jövőben is minden erőnkkel ezen az úton szeretnénk tovább járni, segítve a körkörös gazdaság ügyét.