A MicroDrink-projekt következő szakasza Szerbiában indult
Az Eurofins laboratóriumvezetője is szerepelt a nemzeti csatorna helyszíni riportjában
A Duna-régió számos országának részvételével, az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló MicroDrink projekt során harmonizált mintavételi rendszert teszteltek Szerbiában. A részben az Eurofins Mikroműanyagvizsgáló Laboratóriuma által kifejlesztett mintavételi módszernek és az azt követő laboratóriumi vizsgálatoknak köszönhetően sokkal pontosabb képet kaphatunk az ivóvízkészleteink és ivóvízkezelő műveink mikroműanyag-érintettségéről.
A projekt egyik legfőbb célja a kapacitásépítés, a jó gyakorlatok kommunikálása a mikroműanyag-szennyezés kezelésében, a Duna-régió nyolc (Horvátország, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Magyarország, Németország, Szlovénia és Szerbia) országának és 11 partnerintézmény részvételével. Az Eurofins az ivóvízkészletekben, illetve az ivóvízkezelő művekben (a forrástól a csapig) mintavételekkel, tudástranszferrel, laboratóriumi vizsgálatokkal vesz részt az Interreg Duna Régió Program MicroDrink projektjében, amely az Európai Unió társfinanszírozásában a partner államok és intézmények pénzügyi hozzájárulásával valósul meg.
A kutatók nemrég egy úgynevezett harmonizált mintavételi rendszert teszteltek Szerbiában (Versec és a Pirot melletti Staničenje településen), az eseményről az egyik nemzeti televízió is beszámolt, a riportban az Eurofins Mikroműanyagvizsgáló Laboratóriumának vezetője, Dr. Bordós Gábor is nyilatkozott.
A szakember elmondta, hogy a mintavétel során két egyforma pórusátmérőjű szűrőt kapcsoltak egymás után, a második szűrő mintavételi kontrolként szolgált annak érdekében, hogy meghatározhassák a mintavétel és a vizsgálatok során fellépő esetleges háttérszennyezés mértékét. A MicroDrink projektben a fenti mintavételt is magában foglaló részfeladat koordinálását az Eurofins budapesti laboratóriuma végzi a projektpartnerek aktív közreműködésével. „A mintavételi és vizsgálati módszertant az EU-s Ivóvíz-direktívában elvárt szabályozáshoz igazítottuk és figyelembe vettük a témában kidolgozásra váró ISO szabványtervezetet is” – hangsúlyozta Bordós Gábor.
A harmonizált mintavételi módszertant 2024 őszén Magyarországon már közösen tesztelték a projektpartnerekkel egy közös mintavételi tréning alkalmával, 2025-ben pedig negyedévente minden projektpartner az adott országban ezzel a mintavételi módszerrel gyűjt a mintaterületen nyers és kezelt ivóvízmintákat különböző vízadó rétegekből (karsztvíz, felszín alatti víz, parti szűrésű víz).
A mintákat minden országban egy helyi laboratórium vizsgálja, de a párhuzamos mintákat az Eurofins Environment Testing Hungary Kft. Mikroműanyagvizsgáló Laboratóriumában is elemzik a szakemberek annak érdekében, hogy minél átfogóbb tapasztalatokat gyűjtsenek a mintákról, ezáltal minél jobban megismerjék a mikroműanyagok ivóvizekből történő mintavételének és a minták vizsgálatának kihívásait.
Magyarországon társult stratégiai partner az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), a Magyar Víziközmű Szövetség (MAVÍZ) és a Fejérvíz Zrt.
„Az a cél, hogy minden országban összegyűjtsük a mikroműanyagok témájában jelenleg elérhető tapasztalatokat, adatbázist építsünk a tudásról, legyen az módszertan, vagy számszerű eredmény, illetve hogy a projekt során gyűjtött információkat széles körben a régió országaiban a szakértőkkel, kutatókkal, műszaki szakemberekkel, valamint a szabványosításban és jogszabályalkotásban résztvevő szereplőkkel megosszuk” – mondta el Dr. Bordós Gábor, hozzátéve, hogy az Eurofins laboratóriumában 2024-től akkreditált státuszban vizsgálnak mikroműanyagokat több környezeti mátrixból: ivóvíz, szennyvíz, szennyvíziszap, üledékek, levegő és talaj mintatípusokból. A laboratórium elmúlt 6-8 évben felgyülemlett jelentős és nemzetközi szinten is elismert szakmai tudására támaszkodnak a projekt során is a mintavételek és vizsgálatok területén.