JavaScript is disabled. Please enable to continue!

Mobile search icon
hu >> Hirek >> Az Eurofins előadásai az Environtec kiállításon

Az Eurofins előadásai az Environtec kiállításon

Sidebar Image

Az Eurofins előadásai az Environtec kiállításon

Miért fontos az „örök életű” vegyületek és a mikroműanyagok vizsgálata?

Az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. kiállítóként és előadóként is részt vett az egyik legfontosabb hazai környezetvédelmi és környezetipari eseményen, az ENVIRONTEC (korábbi ÖKOINDUSTRIA) szakkiállításon 2024 októberében. Laboratóriumunk saját standon mutatta be környezetvédelmi analitikai szolgáltatásait, szakértőink pedig két aktuális előadást is tartottak a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban megszervezett rangos szakmai eseményen.

Szakértő kollégáink minden érdeklődőnek örömmel adtak tájékoztatást laboratóriumunk szolgáltatásairól és a legfrissebb kutatási eredményekről.

 

Palotai Zoltán, Környezetvédelmi Laboratórium cégvezetője elmondta, hogy az örök életűnek nevezett vegyületeket (ezekből ma már több ezret tartanak számon) annak idején jó szándékkal hozták létre, mert hasznosak voltak, így hamar nélkülözhetetlenné is váltak. Azonban idővel kiderült, hogy ezek különböző környezeti és egészségügyi kockázatokat, veszélyeket is magukban hordoznak, ezért ma már éppen a mindennek való ellenállóságuk okoz komoly problémát.

Idővel kiderült, hogy az örök életű anyagok különböző környezeti és egészségügyi kockázatokat, veszélyeket is magukban hordoznak - mondta el Palotai Zoltán.

 

Ugyan már születtek lépésék annak érdekében, hogy ezeket az anyagokat a környezetünkben csökkentsük, ám még mindig csak a jéghegy csúcsát kapargatjuk. Az Európai Unió egyes északi országaiban kis túlzással ugyan, de ma már akár választást is lehet nyerni a PFAS-vegyületek visszaszorítása érdekében kifejtett sikeres kampánnyal, a világ legtöbb részén azonban szinte egyáltalán nem szabályozzák ezt a problémát.

Nehezen is lehet kivezetni ezeket a vegyületeket, hiszen számos területen valóban nélkülözhetetlenek, ilyenek például az égésgátlók, amelyek esetében bizony rendkívül hosszú a kivételek sora.

Mi velük a probléma? Alkalmasak a hormonháztartás megzavarására, rendellenes fejlődést, tumort, a koncentrációs képesség romlását, a fejlődési folyamatokat késleltetését okozva, felborítva pajzsmirigy-működésünket.

Mik ezek a vegyületek? Természetes vagy mesterséges hormonok, gombák toxinjai, gyógyszerek, nehézfémek, ftalátok (lágyítószerek). Az európai Víz Keretirányelv konkrétan ki is emeli az egyik leghírhedtebbet a hormonzátartást befolyásoló vegyületek közül: a biszfenol A (BpA) molekula már 1891 óta létezik, jellemzően polikarbonátoknál (cumisüvegek, mikrohullámú sütőben használatos műanyagedények, vízautomaták ballonjai) használják, 2022-ben 10 millió tonnát gyártottak ebből az anyagból világszerte.

Ez azt is jelenti, hogy bizony még sokáig jelen lesz a környezetünkben, éppen ezért van kiemelkedően nagy szerepük az akkreditált vizsgálólaboratóriumoknak, hiszen a tudomány és a jogi, hatósági szabályozás is csak akkor tud hatékonyan fellépni ezekkel az anyagokkal szemben, ha előbb pontosan megmérték azokat.

Dr. Bordós Gábor, az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. Mikroműanyagvizsgáló Laboratóriumunk vezetője egy ugyancsak rendkívül fontos környezetvédelmi kihívásról beszélt. Amint elmondta, a mikroműanyagok kutatásával kapcsolatban a legfontosabb kihívás jelenleg az, hogy nincs egységes módszertan a mért értékek összehasonlítására.

Dr. Bordós Gábor elmondta, hogy a mikroműanyagok kutatásával kapcsolatban a legfontosabb kihívás az egységes módszertan hiánya a mért értékek összehasonlítására.

 

Uniós szinten az Ivóvíz keretirányelvhez kapcsolódóan ugyan már elindult a szabályozás előkészítése, azonban fontos lenne a vizsgálatokat egységesíteni a megfelelő szabályozáshoz, egy általánosan alkalmazandó módszerre lenne szükség.

Bordós Gábor többek között beszélt még a mikroműanyagok mintavételéről: a világszerte elterjedt planktonháló mellett az Eurofins Magyarországon egy saját fejlesztésű módszerrel (szivattyúval és kapcsolt szűrőrendszer segítségével) rendkívül hatékonyan vesz mintát a felszíni vizekből (sőt a tengervízből, a szennyvízből és a víziközművek hálózatából is), majd a mintaelőkészítés után optikai és kémiai azonosítással (FTIR-mikroszkópia segítségével) határozzák meg a parányi plasztikok számát.

Így zajlott a legutóbbi, a PET Kupa-mérés is: a világon is egyedülálló környezetvédelmi kezdeményezést támogató vizsgálat során a Bodrog folyóban több, mint 200 mikroműanyag-részecskét találtak köbméterenként.

A minták döntő többsége (80 %-a) polietilén volt, ami nem meglepő, hiszen jellemzően éppen az egyszer használatos műanyagok készülnek polietilénből.

Standunkon a szakértő kollégáink tájékoztatása mellett az érdeklődők belenézhettek egy a laboratóriumban használt mikroszkópba is, amelynek segítségével a felszíni vizeinkből frissen kihalászott mikroműanyagokban „gyönyörködhettek”.

Az Eurofins standján kiállított mikroszkóp természetesen működött, aki belenézett, parányi plasztikokat láthatott.