JavaScript is disabled. Please enable to continue!

Mobile search icon
hu >> Hirek >> Eurofins-labinariumok_Elelmiszer-adalekanyagok_nyomaban

Eurofins-labináriumok: Élelmiszer-adalékanyagok "nyomában"

Sidebar Image

Az Eurofins Food and Feed Testing Hungary első, novemberi Labináriumán (online, laboratóriumi tematikájú webináriumán) az élelmiszer-adalékanyagokról volt szó: hogyan lehet azokat vizsgálni, milyen szabályozás vonatkozik a használatukra, hogyan ismerjük fel egy élelmiszer címkéjén az összetevőlistában szereplő adalékanyagokat?

„Élelmiszer-adalékanyagnak tekinthető minden olyan természetes vagy mesterséges vegyület - tekintet nélkül arra, hogy van-e tápértéke vagy sem -, amelyet élelmiszerként önmagában általában nem fogyasztanak, alapanyagként nem használnak, hanem az élelmiszerhez az előkészítés, a kezelés, a feldolgozás, a csomagolás, a szállítás vagy a tárolás folyamán adnak hozzá abból a célból, hogy a termék érzékszervi, kémiai, fizikai és mikrobiológiai tulajdonságait kedvezően befolyásolja. Hozzáadása azt eredményezi vagy eredményezheti, hogy önmaga vagy származéka az élelmiszer összetevőjévé válik” – adta meg előadásának elején Dr. Dregus Márta élelmiszermérnök, az Eurofins Food and Feed Testing Budapest Kft. operatív vezetője az élelmiszer-adalékanyagok definícióját. Kiemelte, hogy alapvető fontosságú, hogy az élelmiszergyártó olyan adalékanyagot/-kat használjon, amely(ek) szerepel(nek) az engedélyezettek adalékanyagok listájában (1333/2008/EK rendelet), valamint a használt adalékanyag megfeleljen jellemzőiben a 231/2012/EU rendelet előírásainak, amely az egyes adalékanyagok specifikációt tartalmazza.  Az élelmiszergyártónak figyelnie kell arra is, hogy már egy új termék fejlesztésénél is helyesen sorolja be az élelmiszert az 1333/2008/EK rendeletben felsorolt élelmiszerkategóriák egyikébe, hiszen ennek megfelelően alkalmazhat meghatározott adalékanyagokat. Az adalékanyagok alkalmazásakor figyelembe kell venni az adott adalékanyagra vonatkozó, az érintett élelmiszerben engedélyezett határértékeket is!

A meghatározás után a szakértő részletesen beszélt az adalékanyagok csoportjairól, szabályozásáról, a felhasználási feltételekről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerepéről az adalékanyagok biztonsági értékelésében.

Minderről itt, az előadás prezentációjában talál fontos részleteket.

Az adalékanyagok vizsgálatával kapcsolatban kiemelte, hogy a Codex Alimentarius nemzetközi szabványai között található az adalékanyagokra vonatkozó általános vizsgálati módszerekről szóló szabvány (CXS 239-2003), de az adalékanyagok vizsgálatában a jól bevált módszerek mellett (folyadékkromatográfia (HPLC), spektrofotometria, titrimetria, optimalizált Monier-Williams módszer) újabb módszerek is megjelentek, mint a bioszenzorok, kapilláris elektroforézis, Raman-spektroszkópia stb.

A Eurofins Food and Feed Testing Hungary két laborja (Gyulán és Budapesten) a Eurofins cégcsoport más laborjaival együttműködve számtalan vizsgálati lehetőséget tud ajánlani az élelmiszerekben előforduló adalékanyagok vizsgálatára vonatkozóan, és kifejezetten az élelmiszeradalékanyagok vizsgálatára vonatkozóan is. Keressen bennünket bizalommal! Kérjen ajánlatot, segítséget:

https://arajanlat.laboratorium.hu/hu/

sales.food@ftcee.eurofins.com

Az előadó beszélt még az adalékanyagok jelöléséről is jelölési példákat (megfelelő – és nem megfelelő jelölések) bemutatva, és elmondta, hogy az 1169/2011/EU (ún. jelölési rendelet) alapján a csoportnév után lehetőség van arra, hogy feltüntessük az adalékanyag nevét vagy az E-számát. Kihangsúlyozta, hogy egyes adalékanyag esetében nem szabad elfelejteni azokat a kötelező feltüntetéseket sem, amelyek vagy az élelmiszer nevéhez kapcsolódóan (pl. édesítőszerek), vagy az élelmiszer címkéjén lévő információk között szükséges megjelentetni (pl. poliolok, egyes színezékek).

Köszönjük az első élelmiszeres labinárium közönségének a nagy számú részvételt, és minden kedves érdeklődőnk figyelmébe ajánljuk az Eurofins két nagy hazai laboratóriuma (az Eurofins Food and Feed Testing Hungary és az Eurofins Analytical Services) webinárium-sorozatát, amelyet 2025-ben is folytatunk az élelmiszer-biztonság és a környezetvédelem legizgalmasabb kérdéseiről, legfontosabb jogszabályi változásokról, az ezekhez kapcsolódó laboratóriumi vizsgálatokról. Kövesse Híreinket!