JavaScript is disabled. Please enable to continue!

Mobile search icon
hu >> Hirek >> Eurofins Tudásközpont: nemzetközi együttműködések a mikroműanyag-kutatásról

Eurofins Tudásközpont: nemzetközi együttműködések a mikroműanyag-kutatásról

Sidebar Image

Az Eurofins nemzetközi laboratóriumhálózatának mikroműanyagokkal foglalkozó munkacsoportja első személyes találkozóját bonyolította le Budapesten. Az eddig elért eredmények és tapasztalatok megbeszélése mellett a kutatók a módszerek és vizsgálatok harmonizálásáról is egyeztettek. Ugyancsak a módszerek összehasonlítása volt a célja a dániai Aalbor Egyetem és az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. együttműködésének. Az egyetem egyik hallgatója, Yuanli Liu 3 hónapot töltött Magyarországon, ahol az Eurofins Tudásközpont mikroműanyag-vizsgáló laboratóriumában Dr. Bordós Gáborral és Prikler Bencével közösen a magyar szakmai tapasztalat mentén kialakítottak egy olyan közös kutatási tervet, amely az egyetem és az Eurofins laboratóriumának vizsgálati módszerét hasonlítja össze.

Budapesten ülésezett az Eurofins Global Microplastics Peer Group

Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az Eurofins-csoport nemzetközi hálózatában működő négy kutatócsoport, a Microplastic pear group tagjai közül néhány nemrég ellátogatott Magyarországra, hogy megtekintsék a mikroműanyag-laboratóriumunkat, és megbeszéljük a témában szerzett eddigi tapasztalatainkat.

“Ebben az évben hoztuk létre az Eurofins Microplastic Peer Groupot, amely összekapcsolja a nemzetközi hálózatunk összes mikroplasztik-vizsgáló laboratóriumát, hogy megbeszéljék a tapasztalataikat, jó gyakorlataikat, és további ötleteket dolgozzanak ki ezen a feltörekvő területen” – mondta el Dr. Julia Jäger, aki Ausztráliából érkezett Budapestre. Jelenleg öt Laboratórium vesz részt az együttműködésben: Bergen (Norvégia), Budapest (Magyarország), Madrid (Spanyolország), Sacramento (USA) és Melbourne (Ausztrália). Ez a hálózat a mikroműanyagok tesztelésére szolgáló műszerek teljes tárházával rendelkezik a TD, illetvePYR GC-MS-től az FTIR-ig, az LDIR-ig és a Raman-ig, de a hálózatban olyan csapatok is helyet kaptak, amelyek jelenleg saját mikroműanyag-laboratóriumuk felállításának ötletét vizsgálják, vagy egyelőre csak érdeklődnek a téma iránt.

Néhány online találkozó után 2023 júniusában egy személyes technikai workshopot is tarthattunk Budapesten, Magyarországon. Joakim Skovly és Thomas Naesheim Bergenből, Norvégiából, valamint Dr. Julia Jäger Melbourne-ből, Ausztráliából érkezett. Dr. Bordós Gábor, ez Eurofins Tudásközpont szakértőjének vezetésével meglátogathatták a magyar mikró műanyag laboratóriumot, amelynek kollégái nemcsak Magyarországon, hanem regionális és európai szinten is élen járnak a mikroműanyag-kutatásban: 7 éve foglalkozunk mikroműanyag-mérésekkel, hazai és nemzetközi projektekben vettünk részt.

A találkozó rendkívül eredményes volt: minden csapat bemutatta működését, munkaterületeit, az éppen zajló projekteket. Amellett, hogy remekül éreztük magunkat, arról is sokat beszéltünk, milyen fejlesztések és kutatások zajlanak. Felfedeztük, hogy más-más módszertant használunk a mikroműanyagok kimutatására, éppen ezért a mintavétel, a mintaelőkészítés és a jegyzőkönyvezés mind olyan témakörök, amelyeket érdemes harmonizálnunk. A helyi ételekkel és borokkal eltöltött kellemes társasági este közben meghatároztuk a következő találkozó prioritásait is: hogyan fejlesztjük tovább a működésünket, milyen jövőbeni együttműködéseket fedezhetünk fel.

 

 

Dán-magyar együttműködés a mikroműanyag-kutatásban

Az Európai Uniós Horizon 2020 elnevezésű K+F támogatási rendszerbe tartozó Monplas projekt karrierjük elején álló kutatóknak nyújt segítséget azáltal, hogy a PhD-képzésüket nagy hírnévvel rendelkező kutatóműhelyekben, tématerületi kiválóságok vezetése mellett végzik. Ebben a projektben a fogadóintézményeken (egyetemek, kutatóhelyek) túl ipari partnerek vesznek részt – ez utóbbi helyekre érkeznek a kutatók gyakorlatra, szakmai tapasztalatot szerezni. Ez a modell tökéletesen működött a budapesti székhelyű Eurofins Analytical Services Hungary Kft. és az Aalborg-i egyetem között is. Mindkét intézmény élenjár ugyanis a mikroműanyagok kutatásában.

Az egyetem egyik hallgatója, Yuanli Liu 3 hónapot töltött Magyarországon, ahol az Eurofins Tudásközpont mikroműanyag-vizsgáló laboratóriumában Dr. Bordós Gáborral és Prikler Bencével közösen a magyar szakmai tapasztalat mentén kialakítottak egy olyan közös kutatási tervet, amely az egyetem és az Eurofins laboratóriumának vizsgálati módszerét hasonlítja össze.

A több ismétlésben végzett tesztekből kiderült, hogy mindkét módszer megbízható, reprodukálható eredményeket ad, habár a két módszer végeredményei között eltérés mutatkozik. Ez felhívja a figyelmet a mikroműanyag vizsgálatok területén mutatkozó szabványosítási igényre, amely a mintavétel és vizsgálat területén együttesen alkalmazva összehasonlítható eredményekhez vezethet a jövőben. E fontos lépés hozzájárulna a mikroműanyagok elterjedésének pontosabb monitorozásához, amely elengedhetetlen a lehetséges káros hatások, kockázatok megismeréséhez.

Mivel a módszer-összehasonlítási kísérletet a Duna budapesti szakaszán gyűjtött átlagmintákon végezték, így az eredményekből újabb információ áll rendelkezésre a folyó mikroműanyag-tartalmáról: átlagosan 45,4±27,7 részecske/m2 koncentrációban jelentek meg mikroműanyagok a korábbi magyarországi vizsgálatok alapját képző, az Eurofins Tudásközpontban kidolgozott módszer szerint. Ez az érték nagyságrendileg megegyezik a korábbi években végzett mérések adataival.

A kutatásból készült tudományos publikáció nemrég, augusztus végén jelent meg a Science of the Total Environment című szaklapban.